Αναδρομή στο πρωτάθλημα Ένταξης

Αναδρομή στο πρωτάθλημα Ένταξης

Πολλά ακούγονται τις τελευταίες ημέρες σχετικά με το πρωτάθλημα ένταξης της ΣΤΟΚ και το τρόπο που θα ανέβουν ομάδες από το αγροτικό στην Επίλεκτη κατηγορία ΣΤΟΚ.

Η σελίδα μας επιχειρεί σήμερα μια ιστορική αναδρομή με όλες τις πρωταθλήτριες του ένταξης ξεκινώντας από το 1986.

Την ποδοσφαιρική περίοδο 1985-86 είχε δημιουργηθεί η Δ’ Κατηγορία με τρείς ομίλους έτσι το πρωτάθλημα ένταξης της επόμενης χρονιάς ήταν χωρισμένο σε περιφέρειες Λευκωσίας / Κερυνειας, Λεμεσός / Πάφος και Λάρνακα / Αμμόχωστος. Αυτό διήρκησε μέχρι και το 1992 οπότε η Δ’ Κατηγορία έγινε μια ενιαία κατηγορία.

Πιο κάτω παρουσιάζουμε τις πρωταθλήτριες κάθε περιφέρειας από την περίοδο 1986 έως και το 1992.

Περίοδος

Λευκωσία/Κερύνεια

1986

ΕΘΑ Έγκωμης

1987

Ελληνισμός Ακακίου

1988

Δόξα Δευτεράς

1989

ΑΤΕ ΠΕΚ Εργατών

1990

ΑΕΚ Κακοπετριάς

1991

ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου

1992

Μορφωτικός Νεολαίας Τύμπου

   

Περίοδος

Λεμεσός/Πάφος

1986

Κούριον Επισκοπής

1987

Πανίκος & Σωκράτης Ζακακίου

1988

ΑΠΕΠ Πελενδρίου

1989

Πουργουρίδης Λεμεσού

1990

Ελπίδα Προσφύγων Πάφου

1991

Προοδευτικός Πάφου

1992

Αχιλλέας Αγίου Θεράποντα

   

Περίοδος

Λάρνακα/Αμμόχωστος

1986

ΘΟΪ Αυγόρου

1987

Λειβαδιακός Λειβαδιών

1988

Ανόρθωση Αγίας Νάπας

1989

Λειβαδιακός Λειβαδιών

1990

Διγενής Ορόκλινης

1991

Όλυμπος Αχερίτου

1992

Κίμων Ξυλοτύμπου

 

Από τη σεζόν 1992-93 το πρωτάθλημα ένταξης διεξαγόταν σε Παγκύπρια βάση με μέγιστο αριθμών ομάδων τις 32 από όλες τις ομοσπονδίες. Αρχικά οι αγώνες ήταν διπλοί, εντός και εκτός έδρας ενώ οι κληρώσεις πραγματοποιούνταν από την αρχή για όλες τις φάσεις μέχρι το τέλος.

Στη συνέχεια το πρωτάθλημα ένταξης διεξαγόταν με μονούς νοκ-αουτ αγώνες ενώ οι κληρώσεις πραγματοποιούνταν μετά τη διεξαγωγή της κάθε φάσης, όπως δηλαδή ισχύει σήμερα.

Πιο κάτω παρουσιάζουμε τις πρωταθλήτριες του πρωταθλήματος ένταξης με εξαίρεση το 2009 που δεν είχαμε πρωταθλητή αφού είχαν γίνει τρεις μονοί αγώνες για την άνοδο στην Δ΄ κατηγορία και οι ομάδες που κέρδισαν την άνοδο ήταν ο Εθνικός Λατσιών, η Καρμιώτισσα και η Ορμήδεια FC.

 

1993

Αναγέννηση Γερμασόγειας

1994

Κινύρας Έμπας

1995

Δόξα Παλαιομετόχου

1996

Ένωσις Κοκκινοτριμιθιά

1997

ΑΤΕ ΠΕΚ Εργατών

1998

ΑΟΛ /Ομόνοια Λακατάμιας

1999

ΠΑΟΚ Καλού Χωριού

2000

ΑΣΠΙΣ Πύλας

2001

Ορφέας Λευκωσίας

2002

Όλυμπος Ξυλοφάγου

2003

ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς

2004

Ατρόμητος Γεροσκήπου

2005

FC Επισκοπής

2006

ΑΕΚ Κουκλιών

2007

ΑΣΠΙΣ Πύλας

2008

Κωνστάντιος & Ευριπίδης Τραχωνίου

2009

 

2010

ΠΟΛ/ΑΕ Μαρωνίου

2011

Λειβαδιακός/Σαλαμίνα Λειβαδιών

2012

ΑΕΝ Βρυσούλλων-Αχερίτου

2013

Ένωσις Κοκκινοτριμιθιάς

2014

ΑΕΝ Βρυσούλλων-Αχερίτου

2015

ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου

2016

Άτλας Αγλαντζιάς

2017

Ομόνοια Ψευδά

2018

ΑΠΟΝΑ Ανάγυιας

2019

Ομόνοια 1948