Σημαντικό διπλό για τον ΑΡΗ

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΑΡΗ που κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

Η εικονα του αγώνα μέσα απο το σάιτ των νικητών....

"Η ομάδα μας ήθελε οπωσδήποτε την νίκη για να διατηρήσει την θέση της στην βαθμολογία και είχε να αντιμετωπίσει πέραν του αντιπάλου και 4 απουσίες ποδοσφαιριστών, ως επίσης και την σημαντική απουσία του Λιάσου Λουκά που ήταν τιμωρημένος λόγω καρτών .

Ο Ύψωνας αιφνιδίασε και άνοιξε το σκορ 2' λεπτό με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας ανέλαβε πρωτοβουλίες και στο 15' ο Γκλεόφιλο ισοφάρισε σε 1-1 . Η φάση αυτή ξεκίνησε από εντυπωσιακή ενέργεια του Γκλεόφιλο στο χώρο του κέντρου και αφού οι ποδοσφαιριστές μας " έκρυψαν " την μπάλα ο Γκλεόφιλο με κοντινό σουτ ισοφάρισε .

Στο 25' ο Ματθαίου έκανε το 1-2 παίρνοντας το παιχνίδι τούμπα , μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Γκλεόφιλο και του Μπαρμπάρο, ο τελευταίος βρήκε το κάθετο δοκάρι και ο Ματθαίου με κοντινό σουτ έκανε το 1-2.

Στο 45' ο Μπαρμπάρο έχασε σπουδαία φάση για να κάνει το 1-3 με σουτ πλάγια μέσα από την περιοχή. Στο μεσοδιάστημα ο Παπαστυλιανού είχε δύο πολύ καλές αποκρούσεις σε κεφαλιές των αντιπάλων.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ,δημιούργησε και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για το 1-3 με Μαλεκκίδη στο 48' , Γκλεόφιλο στο 57' ,65' και 75' και Μπαρμπάρο στο 82'.

ΑΡΗΣ: Παπαστυλιανού, Θεράποντος, Μπάρμπαρο, Χαραλάμπους, Ντελμίρο, Μαλεκκίδης, Κέζος, Ελευθερίου, Κυριάκου, Ματθαίου, Γκλεόφιλο ( Άλεξ Μιχαήλ, Ράφα Μιχαήλ, Φέλεκ )"